Zapalenie spojówek
Oko człowieka jest najbardziej czułym i zadziwiającym tworem natury. To bardzo niezwykły i precyzyjny instrument, który technika do dziś próbuje bezskutecznie podrobić. Przez oczy dociera do nas 80% informacji, a oczy sterują 90% naszych działań. Natura kształtowała ludzkie oko przez wiele milionów lat. Powieki mają rzęsy, które chronią przed kurzem i obcymi ciałami. Gruczoły łzowe produkują słoną wodę i pomagają w pozbywaniu się obcych ciał. Oko mruga 3 do 6 razy na minutę, zapewniając sobie wypoczynek. Zaś mrugnięcie trwa ułamek sekundy, w tym czasie nic nie widzimy, podobnie zresztą jak w czasie poruszania oczami. Niestety, nie da się zobaczyć ruchu naszych oczu, ponieważ mózg nie pozwala zarejestrować przerwy w widzeniu. Gałki oczne pokryte są cienką warstwą oleju, dzięki której stale otoczone są słonym płynem. Łzy wytwarzane są tylko wtedy, gdy ten słony roztwór wydzielany jest w takiej ilości, że przecieka przez tę cienką warstwę oleju.

W zasadzie natura sama ochrania nasze oczy, ale i tak powinniśmy je skrupulatnie pielęgnować. Nasz tryb życia zmienił się w dużej mierze i z oczu korzystamy inaczej niż przewidziała natura. Kiedyś ludzie przebywali dużo więcej czasu na świeżym powietrzu, nie prowadzili w nocy samochodu, nie przesiadywali przed telewizorem, nie czytali godzinami gazet i książek. Powietrze nie było zanieczyszczone.

Wymienione powyżej czynniki oddziałują negatywnie na nasze oczy. Oczy funkcjonują przez cały dzień, dlatego powinniśmy im czasami dać odpocząć, jak również w odpowiedni sposób je chronić. W czasie czytania, całe pomieszczenie powinno być odpowiednio oświetlone, gdy oglądamy telewizję to zawsze z dodatkowym oświetleniem. Trzeba unikać zbyt ostrego światła a w czasie czytania czy pracy przy komputerze trzeba pamiętać o obowiązkowych przerwach.

Spojówki

Do najpowszechniejszych chorób oczu zaliczamy zapalenia spojówek i brzegów powiek. Spojówka to cienka błona wyścielająca przód gałki ocznej. Znajduje się ona także na tylnej powierzchni powiek. Spojówka tworzy worek spojówkowy. Jest częścią aparatu, którego funkcją jest ochrona oka. Za pomocą gruczołów produkuje łzy, które usuwają niepotrzebne i szkodliwe dla oka alergeny, toksyny, ciała obce, które dostają się do worka spojówkowego.

Łzy chronią również rogówkę i spojówkę przed wysychaniem, dostarczają tlen do rogówki, utrzymują jej gładką powierzchnię i umożliwiają przenikanie promieni słonecznych. W razie urazu, infekcji lub alergii w spojówce tworzy się stan zapalny. Objawia się on właśnie w postaci najbardziej powszechnej choroby oczu zapaleniu spojówek.

Piecze, kłuje , swędzi

To najczęstsze objawy zapalenia spojówek. Oprócz tego oczy są niezwykle wrażliwe na światło. Najchętniej wtedy zakładamy przyciemniane okulary, również ze względu na wygląd. Pokazywanie innym mocno zaczerwienionych oczu nie należy bowiem do przyjemności. W czasie zapalenia spojówek oczy łzawią, mamy wrażenie, że coś nam wpadło do oka, niekiedy mamy zamglone widzenie. Powieki mogą być opuchnięte, zaczerwienione i mocno zwężone. Przy samych rzęsach wydziela się nieprzyjemna substancja, która zlepia powieki. Jako że spojówka nie jest zbyt mocno unerwiona, więc dolegliwość ta nie boli, ale i tak objawy są bardzo nieprzyjemne.

Ze względu na rodzaj przyczyny wywołującej zapalenie spojówek, wyróżniamy:

• zapalenia nieinfekcyjne, których przyczyną są alergie, choroby skóry i błon śluzowych
• zapalenia infekcyjne, powodowane przez wirusy, bakterie, grzyby i chlamydie.

Zapalenie nieinfekcyjne

Zapalenie spojówek powiązane z różnego rodzaju alergiami, to jedna z częstszych chorób zapalnych oka. Dotyczy bardzo wielu ludzi, ponieważ obecnie coraz więcej osób odczuwa różne dolegliwości alergiczne, zwłaszcza nasilone w okresie wiosenno – letnim, pylenia traw, kwiatów, drzew. Najbardziej odczuwalne są pyłki olchy, leszczyny, wiązu, topoli, dębu i brzozy. Późnym latem i do pierwszych przymrozków doskwierają pyłki chwastów, np. bylicy, babki, szczawiu. Charakterystyczne objawy to ostre, przemijające ataki swędzenia, łzawienie, zaczerwienienie. Tworzy się obrzęk powiek i spojówek oraz obecność rozlanych brodawek.

Ostre alergiczne zapalenie spojówek

Wywołane jest dużą ilością alergenu dostającego się do worka spojówkowego. Ma charakter pokrzywki i zwykle występuje u dzieci, objawiając się nagłym opuchnięciem powiek i spojówki. Najczęściej ustępuje samoistnie po kilku godzinach.

Wiosenne zapalenie spojówki i rogówki

To nawracającą forma alergicznego zapalenia, typowo występującego w okresie wiosenno – letnim u dzieci i młodzieży, częściej u chłopców ze skłonnością do choroby atopowej (wyprysk, astma). Światłowstręt, pieczenie, swędzenie, łzawienie, uczucie ciała obcego to główne dolegliwości tej choroby. Często może wystąpić opadnięcie powiek oraz nieprzyjemna śluzowa wydzielina sklejająca powieki. W spojówkach widoczny jest przerost brodawek. Niebezpieczne są zmiany w obrębie rogówki w postaci punktowatych ubytków lub nawet owrzodzeń.

Atopowe zapalenie spojówki i rogówki

To rzadziej spotykana forma alergii spojówkowej i dotyczy głównie ludzi między 18 a 50 rokiem życia, u których występują inne objawy atopii, jak atopowe zapalenie skóry, alergia pokarmowa. Choroba oczu rozwija się kilka lat po objawieniu się choroby podstawowej, a jej objawy są zbliżone do zmian występujących w wiosennym zapaleniu spojówki i rogówki. W tym typie choroby mogą jednak wystąpić także poważne powikłania w postaci zrostów spojówkowych, blizn, zmian w ustawieniu powiek oraz nieprawidłowego wzrostu rzęs.

Olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek

Zapalenie to spowodowane jest reakcją na dostanie się do oka jakiegoś ciała obcego i najczęściej występuje u osób noszących soczewki kontaktowe.

Kontaktowe zapalenie spojówek

Jest reakcją spowodowaną używaniem kosmetyków, czy też niektórych leków miejscowych. Początek choroby jest ostry. Występuje zaczerwienienie skóry, ciastowaty obrzęk powiek, który zakrywa szparę powiekową, przekrwienie i obrzęk spojówek. Objawy zwykle szybko ustępują po usunięciu alergenu i zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Leczenie alergicznych zapaleń spojówek

Jest bardzo kłopotliwe ze względu na problem w usunięciu czynnika alergizującego, czyli tego, który powoduje dolegliwość. Niestety często nie udaje się wyleczyć schorzenie ziołami czy innymi naturalnymi lekami. Często niezbędne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Histamina to jeden z najistotniejszych związków uwalnianych w organizmie po kontakcie z alergenem. To ona powoduje swędzenie skóry, obrzęk, zaczerwienienie i opuchliznę.

Bez recepty można kupić w aptece l opakowanie leków przeciwhistaminowych, zawierających cetyryzynę. Są to specyfiki AMERTIL, VIRLIX, 2YRTEC. Dawkowanie: stosuje się wieczorem, dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia – l tabletkę na dobę. Dzieci od 6 do 12 lat – 1/2 – l tabletkę na dobę.

Oprócz tego można stosować leki wprost do oczu. Krople czy maści zawierają lek, który zwęża naczynia krwionośne, a więc zmniejsza zaczerwienienie oczu i zmniejsza obrzęk spojówek. W aptece można kupić bez recepty następujące preparaty do oczu o takim właśnie działaniu:

• ALERGOFTAL – krople do oczu, opakowanie: 10 ml. Stosuje się w podrażnieniu i przekrwieniu oczu w stanach zapalnych i chorobach alergicznych. Zakraplać 1 – 2 krople co 3 – 4 godziny do worka spojówkowego.

• BETADRIN OPHTALM – krople do oczu, opakowanie: 10 ml. Zastosowanie: ostre i przewlekłe zapalenie spojówek na tle alergicznym lub bakteryjnym. Wkraplać 1 – 2 krople 3 razy na dobę do worka spojówkowego. Po 10 dniach leczenia zaleca się 2 – 3 dniową przerwę.

• RlDNOPHENZOL – krople do oczu, opakowanie: 2 x 5ml. Stosowane w stanach uczuleniowych spojówek i brzegów powiek, katarze siennym, opryszczkowym zapaleniu spojówek, rogówki i twardówki, powiek, i przewodów łzowych. Wkraplać 1 – 2 krople 3 – 4 razy dziennie do worka spojówkowego.

• SPERSALLERG – krople do oczu, opakowanie 10 ml. WSKAZANIA: stany zapalne spojówek w wyniku podrażnienia, alergiczne stany zapalne spojówek, zwłaszcza stany zapalne spojówek związane z katarem siennym, odczynowe stany zapalne spojówek oraz będące reakcją na alergeny pyłkowe. W ostrych stanach zapalnych 1 kropla do worka spojówkowego co 3 godziny. W długotrwałym leczeniu 1 kropla 2 – 3 razy dziennie. W ciężkich przypadkach można stosować co 1 godzinę. Dawka dla małych dzieci nie powinna przekraczać 2 kropli dziennie.

Przemywania i okłady

W złagodzeniu nieprzyjemnych objawów zapalenia spojówek pomagają naturalne środki takie jak zioła. Przed użyciem naparów ziołowych poleca się przemycie chorych oczu jałowym, izotonicznym roztworem soli fizjologicznej, który można kupić bez recepty w każdej aptece. Używa się go do przemywania oczu u niemowląt, a w przypadku chorób oczu, podrażnień, zanieczyszczenia powietrza, czy przy mocno chlorowanej wodzie preparat może stosować każdy. Daje ulgę zmęczonym, podrażnionym oczom, znosi uczucie kłucia specyficzne dla zapalenia spojówek, zmniejsza uczucie pieczenia.

Po przemyciu oczu wacikiem nasączonym roztworem soli stosujemy jedną z trzech mieszanek

Recepta I – kwiat nagietka 25 g – Przygotowujemy napar z pół łyżki stołowej ziół na szklankę gorącej wody. Kładziemy cieple okłady na oczy, a pozostałym naparem przepłukujemy worek spojówkowy kilka razy dziennie.

Recepta II – Kwiat bławatka i kwiat krwawnika po 15 g Zioła mieszamy, przyrządzamy napar z pół łyżki stołowej ziół na szklankę gorącej wody. Kłaść cieple okłady na oczy kilka razy dziennie.

Recepta III – Ziele świetlika, koszyczek rumianku i kwiat bławatka – po 15 g. Przygotowujemy i stosujemy według poprzedniego przepisu.

Zobacz też: ZaćmaŹródło: Poradnik uzdrawiacza – Tomasz Mrozowski
Grafika – pl.freepik.com

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • medycyna naturalna oczy
  • spersallerg
  • tymianek na oko
  • Zapalenie spojówek medycyna Chińska

Comments are closed.