Świetlik łąkowy – Euphrasia rostcoviana Halne
Świetlik łąkowy jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny Trędownikowatych. Obszar występowania świetlika łąkowego to praktycznie cała Europa. W Polsce pospolity na całym obszarze na łąkach, pastwiskach i obrzeżach lasów. Świetlik łąkowy posiada łodygę wysokości 5 – 30 cm, sztywną, zwykle już u dołu dość mocno rozgałęzioną, równomiernie pokrytą drobnymi liśćmi kształtu jajowatego, o brzegach ząbkowanych. Kwiaty na wierzchołkach rozgałęzień, drobne, grzbieciste, o płatkach górnych bladoliliowych i dolnych białych z fioletowymi prążkami i żółtą plamą. Świetlik to półpasożyt, głównie traw, ponieważ jego korzenie wrastają do korzeni innych roślin łąkowych i pobierają z nich wodę oraz sole mineralne.
Do celów leczniczych uzyskuje się od lipca do września kwitnące, nadziemne części łodyg, odrzucając części o liściach zbrunatniałych lub bez liści. Zbiera się w dni suche, po opadnięciu rosy i suszy rozłożone cienką warstwą w suszarni naturalnej w miejscach zacienionych, mocno przewiewnych. Dopuszczalne jest suszenie w suszarni ogrzewanej w temp. do 30°C. Otrzymuje się jako surowiec ziele świetlika – Herba Euphrasiae. Równowartościowego surowca otrzymujemy także z innych gatunków jak świetlik wyprężony oraz świetlik zwartolistny.
W zielu świetlika wyodrębniamy glikozyd irydoidowy aukubinę, garbniki, fenolokwasy, jak kawowy i chlorogenowy, około 0,2% olejku eterycznego, związki żywicowe, kumarynę oraz sole mineralne zawierające dużo magnezu i miedzi. Wodne wyciągi z ziela świetlika wykazują działanie przeciwzapalne, gdyż zawarta w nich aukubina likwiduje uwalnianie histaminy i ma wpływ przeciwalergiczny. Garbniki i kwasy polifenolowe działają bakteriobójczo i najprawdopodobniej uszczelniają ściany naczyń włosowatych w siatkówce oka. Garbniki wiążą ponadto i unieszkodliwiają toksyny bakteryjne w stanach zapalnych oczu i układu pokarmowego. Przetwory z ziela świetlika stosowane w zalecanych dawkach nie wywierają działania szkodliwego.
Odwary i napary z ziela świetlika używa się zewnętrznie w niektórych stanach zapalnych oczu, przede wszystkim w zapaleniu spojówek. Ponadto w przypadku zmęczenia wzroku wskutek nieodpowiedniego sztucznego oświetlenia, długiego czytania lub nadwrażliwości na promienie słoneczne, promienie z ekranu telewizora, komputera lub niektóre czynniki uczulające, jak kurz, dym, spaliny z silników i pyły lotne. Wewnętrznie odwary z ziela świetlika podaje się niezwykle rzadko. Wykazują wtedy działanie ściągające i przeciwzapalne.
Przetwory ze świetlika
Celia Mleczko do oczyszczania skóry i demakijażu oczu – Kolagen + Świetlik
Sylveco Krem pod oczy brzozowy z chabrem i świetlikiem
FLOS LEK Żel ze świetlikiem i chabrem do powiek i pod oczy
AVA ŚWIETLIK LEKARSKI Śmietanka do twarzy demakijażu oczyszczania skóra wrażliwa
Ava z zielem świetlika lekarskiego Krem półtłusty do twarzy
Iwostin OFTALIN Łagodzący lipo-protektor pod oczy
Ziaja herbikaplant bio-żel pod oczy ze świetlikiem
GORVITA żel pod oczy ze świetlikiem i kolagenem
Żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i zieloną herbatą
FLOSLEK żel pod oczy dla mężczyzn ze świetlikiem i prawoślazem
FlosLek Żel ze świetlikiem – świetlik i chaber bławatek do powiek i pod oczy 10 g
Żel świetlik + chaber przeznaczony jest do pielęgnacji wrażliwych oczu. Zawiera wyciągi roślinne o działaniu kojącym, zmniejszającym uczucie zmęczenia oczu, ich nadwrażliwości na światło oraz łzawienie. Świetlik + chaber jest polecany do stosowania osobom pracującym z komputerem, prowadzącym przez długi czas samochód, oglądającym telewizję, czytającym czy też korzystającym z kąpieli słonecznych. Preparat łagodzi stany zapalne, usuwa ślady zmęczenia i obrzęki. Działa regenerująco i relaksująco…więcej
Odwar z ziela świetlika – Jedną łyżkę ziela zalać jedną szklanką ciepłej wody i gotować powoli pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Używać do przemywania oczu i do okładów na powieki w chronicznych stanach zapalnych. Ziele pozostałe po wykonaniu odwaru można zawinąć w gazę i przykładać ciepłe na powieki.
Odwar w zapaleniu powiek – Pół łyżki ziela świetlika i pół łyżki kwiatów rumianku zalać
1.5 szklanki gorącej wody i gotować powoli pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Używać do przemywania oczu i do okładów, także w stanach ostrych i podostrych. Korzystne jest zmieszanie równych ilości przytoczonego odwaru i dobrej, gęstej śmietany, nasycanie tamponów z waty, przykładanie ich na oczy i przewiązywanie opaską płócienną na noc. Rano trzeba przemyć oczy odwarem ziołowym. Zabieg należy powtarzać przez kilka dni.
Zioła do okładów na oczy – Zmieszać po 10 g ziela świetlika, ziela przywrotnika, kwiatów rumianku, kwiatów nagietka i kwiatów chabru. Zalać pół łyżki ziół 2/3 szklanki wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Używać do ciepłych okładów w stanach zapalnych brzegów powiek i spojówek. Przykładać 3 – 5 razy dziennie na 10 – 20 minut lub kompresy na noc pod przepaską.
Źródło: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- swietlik lakowy
- świetlik półpasożyt
[…] Świetlik łąkowy […]
[…] Świetlik łąkowy […]