Odtruwanie wątroby
Funkcje wątroby

Wątroba jest drugim bardzo ważnym organem, który spełnia bardzo dużo funkcji w organizmie człowieka. Czynności te są niezbędne do regulowania prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych. Wątroba ma również istotny wpływ na umysłową i emocjonalną równowagę, dobre samopoczucie fizyczne oraz na długość życia. Do najważniejszych grup czynnościowych wątroby zaliczamy: odtruwająca, metaboliczna i krążeniowa.

Krążeniowa aktywność wątroby to magazynowanie pewnej ilości krwi, która razem z substancjami odżywczymi kierowana jest do układu sercowo-naczyniowego, a z niego do całego organizmu. Dlatego kondycja zdrowotna całego organizmu i wszystkich jego narządów jest bardzo związana ze stanem czynnościowym wątroby. Potwierdziły to badania naukowe, które wykazały bezpośrednią zależność pomiędzy wydolnością wątroby, a kondycją zdrowotną oczu. Jeśli z wątroby usuniemy wszystkie toksyny, to gdy oczyszczona krew dopłynie do oczu i wypełni naczynia to wtedy kolosalnie zmniejszy się ryzyko pojawienia się zmętnień i zaćmy.

Naturalne preparaty ziołowe wspomagające wydalanie toksyn z wątroby
Artecholin

Wskazania: przewlekłe zaburzenia trawienne spowodowane niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci, zwłaszcza przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, zaburzenia czynności dróg żółciowych, przewlekłe schorzenia wątroby, zaburzenia trawienia jelitowego.

Sposób użycia: przeciętnie po 50 kropli w niewielkiej ilości wody 3 razy dziennie przed lub w czasie posiłku.

Skład: etanolowo-wodny wyciąg z ziela bożego drzewka, wyciąg z owoców ostropestu plamistego, ziele drapacza, ziele krwawnika, ziele mięty pieprzowej, korzeń mniszka, ziele glistnika. Preparat standaryzowany na zawartość hydroksykumaryn.

ARTECHOLIN N płyn 100 ml

Biliaroten

Wskazania: zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, niedostateczne wydzielanie żółci, zaburzenia trawienia z nadmierną fermentacją jelitową i wzdęciami.

Sposób użycia: 1 torebkę ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić na 20 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie 1 szklankę przed jedzeniem.

Skład: ziele rdestu ptasiego, ziele dziurawca, ziele mniszka lekarskiego, ziele mięty pieprzowej, kora kruszyny.

Boldaloin

Wskazania: niektóre schorzenia wątroby i dróg żółciowych (np. stan zapalny , uszkodzenie miąższu wątroby, zmniejszenie wytwarzania żółci i związane z tym zaburzenia trawienne), pomocniczo w kamicy żółciowej, przewlekłe zaparcia, brak łaknienia, częste wzdęcia i uczucie pełności zwłaszcza u ludzi starszych.

Przeciwwskazania: stany zapalne jelit, dróg żółciowych i wyrostka robaczkowego, rozwinięta choroba wrzodowa, wewnętrzne krwawienia i końcowy okres ciąży.

Skład: alkaloidy boldo – 0.001, wyciąg alonowy suchy – 0.0236, masa tabletkowa do 0.18.

Sposób użycia: Dorośli 3 razy dziennie po 1 tabletce (jako preparat żółciopędny i pobudzający wydzielanie soków żołądkowych). Jako łagodny środek przeczyszczający od 1 do 3 tabletek jednorazowo, wieczorem. Dzieci powyżej 12 roku życia i osobom w podeszłym wieku od 1 do 2 tabletek dziennie.

BOLDALOIN 30 tabletek

Cholagoga I, II, III

Wskazania: głównie w chorobach wątroby spowodowanych zmianami czynnościowymi miąższu wątroby, osłabieniem jej mechanizmów odtruwających i niedostatecznym wytwarzaniu żółci. Również w stanach skurczowych i zapalnych dróg żółciowych, w atonii pęcherzyka żółciowego, ogólnej dyskinezie oraz kamicy żółciowej i wątrobowej; również wówczas, gdy wymienionym schorzeniom towarzyszy niedokwaśność żołądka, ewentualnie zaburzenia w jelicie grubym, powodujące nieznaczne przeczyszczenie (stosuje się wtedy Cholagogę I, która działa nieznacznie zapierająco) lub zaparcie (stosuje się Cholagogę III, działającą umiarkowanie przeczyszczająco). Jeśli stolec jest normalny stosujemy Cholagogę II.

Skład:
Cholagoga I: owoc jałowca, ziele dziurawca, ziele rdestu ptasiego.
Cholagoga II: ziele dziurawca, ziele karczocha, ziele mniszka z korzeniami, liść mięty pieprzowej, ziele krwawnika, kora kruszyny, ziele glistnika.
Cholagoga III: owoc jałowca, ziele dziurawca, ziele rdestu ptasiego, kora kruszyny, owoc kminku, liść mięty pieprzowej.

Sposób użycia: przygotowujemy odwar z 2-3 łyżek ziół na 2-3 szklanki gorącej wody. Podgrzewamy powoli i gotujemy 2-3 minuty pod przykryciem. Odstawiamy na 5-10 minut po czym przecedzamy i wlewamy do termosu. Pijemy ? do 2/3 szklanki 2-4 razy dziennie przed jedzeniem.

Cholegran

Wskazania: w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji, trudnościach w trawieniu wskutek małej ilości soku żołądkowego i trzustkowego, osłabieniu motoryki jelit, zaparciach na tle atonicznym, niedostatecznym wydzielaniu żółci w wątrobie, zastojach w drogach żółciowych i skłonności do formowania się kamieni żółciowych, jak również w stanie zapalnym pęcherzyka żółciowego. Pomocniczo w kamicy żółciowej, uszkodzeniu miąższu wątroby, osłabieniu czynności odtruwających i metabolicznych wątroby.

Skład: ziele rzepiku, ziele szanty, ziele serdecznika, kwiat rumianku, kwiat kocanki, kora kruszyny, korzeń rzewienia, liść mięty, korzeń lubczyka, siarczan sodu, olejek miętowy, masa granulacyjna.

Sposób użycia: po 1/2 łyżeczki granulatu 2-3 razy dziennie popijając – szklanki wody.

Cholesol

Wskazania: w chorobach wątroby z uszkodzeniem miąższu, postępującą marskością, zaburzeniami podstawowych czynności, zwłaszcza wytwarzania żółci, w zapaleniu pęcherzyka i dróg żółciowych, w zaburzeniach czynności trawiennych spowodowanych bezsocznością. Pomocniczo w kamicy żółciowej i w stanach pooperacyjnych dróg żółciowych…CHOLESOL płyn 100 G

Skład: wyciągi wodno-alkoholowe z kory kruszyny, ziela skrzypu, ziela ruty, ziela róży, owocu kolendry, kwiatu kocanki, owocu jałowca i świeży sok z mniszka.

Sposób użycia: 1 łyżeczkę preparatu w 1/3 szklanki wody przyjmować 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem.

Cynarein

Wskazania: dolegliwości towarzyszące kamicy wątrobowej, stany zapalne pęcherzyka i dróg żółciowych, uszkodzenia miąższu wątroby, zaparcia, wzdęcia, miażdżyca naczyń.

Przeciwwskazania: bezwzględnym przeciwwskazaniem jest okres wyrównanej marskości wątroby oraz w ostrych stanach zapalnych pęcherzyka.

Skład: standaryzowane wyciągi suche z ziela karczocha z korzeni rzewienia, chlorowodorek chelidoniny, masa tabletkowa i drażowa.

Sposób użycia: 1-2 drażetki 3 razy dziennie przed jedzeniem.

Fito – Mix XII

Wskazania: pomocniczo w zaburzeniach czynnościowych wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy wątrobowej i żółciowej, żółtaczce, zaburzeniach trawiennych na tle niedostatecznego wydzielania żółci.

Skład: korzeń łopianu, korzeń cykorii, ziele dziurawca, kwiat nagietka, liść mięty pieprzowej, korzeń mniszka, ziele glistnika, ziele estragonu.

Sposób użycia: 1 łyżkę ziół zalewamy szklanką gorącej wody i gotujemy pod przykryciem 3 minuty. Odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Pijemy 3 razy dziennie 1/2 szklanki przed jedzeniem

Raphacholin

Wskazania: w niewydolności wątroby, uszkodzeniu miąższu wątrobowego przez substancje toksyczne i niektóre leki syntetyczne, w żółtaczce, zapaleniu dróg żółciowych, atonii pęcherzyka żółciowego i spowodowanego tym zastoju żółci, skłonności do formowania się kamieni żółciowych typu cholesterolowego. Pomocniczo w kamicy żółciowej i w zaburzeniach wydzielania żółci po cholecystektomii. Ponadto w zaburzeniach trawienia spowodowanych niedoborem żółci, takich jak utrudnione przyswajanie tłuszczów, wzdęcia, ból brzucha, zaparcia nawykowe i przewlekłe, zwłaszcza u osób otyłych i starszych.

Skład: wyciąg suchy z korzenia rzodkwi czarnej, kwas dehydrocholowy, węgiel aktywny, olejek miętowy, masa tabletkowa i drażowa.

Sposób użycia: przeważnie 1-2 tabletki 3 razy dziennie pół godziny po jedzeniu. Przy zaparciach po 2 tabletki rano i wieczorem pół godziny przed posiłkami.

Raphacholin C

Wskazania: w odróżnieniu Raphacholin wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, hamuje rozwój bakterii i przeciwdziała stanom zapalnym w obrębie dróg żółciowych.

Skład: wyciąg suchy z korzenia rzodkwi czarnej, wyciąg gęsty z ziela karczocha, kwas dehydrocholowy, węgiel aktywny, olejek miętowy, masa tabletkowa i drażowa.

Sposób użycia: przeważnie 1-2 tabletki 3 razy dziennie pół godziny po jedzeniu. Przy zaparciach po 2 tabletki rano i wieczorem pół godziny przed posiłkami.

Silymarosol

Wskazania: stosuje się w wirusowym zapaleniu wątroby, rekonwalescencji po przebytej żółtaczce zakaźnej, marskości wątroby, uszkodzeniu wątroby przez czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne np: alkohol, toksyczne środki ochrony roślin. Ponadto w zaburzeniach trawiennych, którym towarzyszy brak łaknienia, wzdęcia, odbijanie.

Skład: etanolowo-wodny wyciąg z owoców ostropestu plamistego standaryzowany na zawartość flawonolignanów.

Sposób użycia: zwykle 3 razy dziennie po pół łyżeczki preparatu w niewielkiej ilości płynu.

Solaren

Wskazania: w osłabieniu żółciotwórczej czynności wątroby spowodowanej zapaleniem miąższu wątroby, uszkodzeniem po długotrwałym podawaniu leków syntetycznych lub antybiotyków, postępującą marskością wątroby, zwłaszcza u alkoholików, zatruciami lotnymi rozpuszczalnikami organicznymi. Również w zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych wywołanych niedoborem żółci, stanach atonicznych i skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych, pooperacyjnym zastoju jelit.

Skład: alkoholowy wyciąg z kłącza ostryżu barwierskiego zawierający kurkuminę i olejek eteryczny.

Sposób użycia: 20-40 kropli w kieliszku wody 2-3 razy dziennie po jedzeniu.

Succus Taraxaci

Wskazania: jako środek pobudzający trawienie w niestrawności, braku łaknienia, bezsoczności, także w niedomaganiach czynnościowych wątroby, gdy powstają zastoje w drogach żółciowych, dopływ żółci do dwunastnicy ulega zmniejszeniu i powstają trudności w trawieniu oraz w przyswajaniu pokarmów. Pomocniczo jako środek zwiększający wydalanie moczu.

Skład: alkoholowy roztwór soku ze świeżych korzeni mniszka, zawierający triterpeny, kwasy organiczne, garbniki, sterole roślinne.

Sposób użycia:
30 kropli w kieliszku wody na pół godziny przed jedzeniem jako środek pobudzający trawienie. 30-60 kropli 2-4 razy dziennie po jedzeniu jako środek żółciotwórczy i nieznacznie moczopędny.

Sylicynar

Wskazania: zapalenie wątroby i pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, toksyczno-metaboliczne uszkodzenie wątroby, hiperlipoproteinemia, miażdżyca.

Skład: silymaryna, wyciąg z ziela karczocha.

Sposób użycia: 3 razy dziennie po 2 drażetki.

Syligran

Wskazania: w stanach zapalnych wątroby, zwłaszcza przewlekłych oraz ostrych, według indywidualnych zaleceń lekarza, w towarzyszących tym stanom zapaleniach dróg żółciowych z zanikającą ruchowością pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, w zatruciach wątroby spowodowanych licznymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, po wirusowym zapaleniu wątroby i zagrażającej lub początkowej marskości wątroby. Ponadto w uszkodzeniach wątroby spowodowanych wysokimi dawkami i dłuższym stosowaniu niektórych leków. Również w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego spowodowanych zmniejszonym wytwarzaniem żółci, a także w kamicy żółciowej i dyskinezji dróg żółciowych.

Skład: silymaryna, kwiat rumianku, kwiat nagietka, liść brzozy, korzeń łopianu, ziele glistnika.

Sposób użycia: dorośli po 1 łyżeczce granulatu 2-3 razy dziennie po jedzeniu. Dzieci i młodzież odpowiednio do wieku.Źródło: Odtruwanie organizmu – Aleksander Ożarowski

Zobacz też:

Dieta wątrobowa

Podobne wpisy:

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • odtruwanie wątroby
 • cholesol opinie
 • krople na wątrobę bonifratrów
 • cholesol forum
 • krople na wątrobę
 • krople na wątrobę bonifratrów cena
 • cholesol krople
 • bonifratrzy krople na wątrobę
 • krople na watrobe bonifratrzy loc:PL
 • cholagoga krople

11 Comments

 1. Funkcje wątroby | Indeks stron www pisze:

  […] i emocjonalną równowagę, odpowiednie samopoczucie fizyczne oraz na długowieczność. Do najistotniejszych grup czynnościowych wątroby zaliczamy: odtruwająca, metaboliczna i […]

 2. […] człowieka wątroba to drugi bardzo ważny organ, który spełnia ponad 50 ważnych zadań w organizmie człowieka. […]

 3. […] Krążeniowa działalność wątroby to magazynowanie pewnej ilości krwi, która razem z substancjami odżywczymi kierowana jest do układu sercowo-naczyniowego, a z niego do całego organizmu. Dlatego kondycja zdrowotna naszego organizmu oraz wszystkich jego narządów jest bardzo związana ze stanem czynnościowym wątroby. Potwierdziły to badania naukowe, które wykazały bezpośrednią zależność pomiędzy wydolnością wątroby, a dobrym wzrokiem. Jeśli z wątroby pozbędziemy się wszystkich toksyn, to gdy czysta krew dopłynie do oczu i wypełni naczynia to wtedy ogromnie zmniejszy się ryzyko wystąpienia zmętnień i zaćmy. […]

 4. […] ważny organ, który spełnia bardzo dużo funkcji. Czynności te są niezbędne do regulowania odpowiedniego przebiegu procesów biochemicznych. Wątroba ma także istotny wpływ na umysłową i emocjonalną równowagę, odpowiednie […]

 5. Do czego potrzebujemy wątrobę? | Dobra pozycja pisze:

  […] organizmie naszym wątroba to drugi bardzo ważny organ, spełniający bardzo dużo funkcji. Czynności te są konieczne do […]

 6. […] człowieka wątroba jest drugim bardzo ważnym organem, spełniający bardzo dużo funkcji. Czynności te są konieczne […]

 7. Do czego potrzebujemy wątrobę? | Spis najlepszych witryn pisze:

  […] organizmie naszym wątroba jest drugim bardzo ważnym organem, spełniający bardzo dużo funkcji. Czynności te są konieczne […]

 8. Czym jest w organiźmie wątroba? | Ranking witryn www pisze:

  […] U człowieka wątroba to drugi bardzo ważny organ, spełniający ponad 50 funkcji w organizmie człowieka. Czynności te są konieczne do regulowania odpowiedniego przebiegu procesów biochemicznych. Wątroba ma również istotny wpływ na umysłową i emocjonalną równowagę, odpowiednie samopoczucie fizyczne oraz na długowieczność. Do najistotniejszych grup czynnościowych wątroby zaliczamy: odtruwająca, metaboliczna i krążeniowa. […]

 9. Do czego potrzebujemy wątrobę? | Medycyna alternatywna pisze:

  […] i emocjonalną równowagę, odpowiednie samopoczucie fizyczne oraz na długość życia. Do najistotniejszych grup czynnościowych wątroby zaliczamy: odtruwająca, metaboliczna i […]

 10. Czym jest wątroba? | Katalog stron www pisze:

  […] człowieka wątroba jest drugim bardzo ważnym organem, spełniający ponad 50 ważnych zadań w organizmie człowieka. […]

 11. Czym jest wątroba? | Medycyna naturalna w praktyce pisze:

  […] na umysłową i emocjonalną równowagę, dobre samopoczucie fizyczne oraz na długość życia. Do najważniejszych grup czynnościowych wątroby zaliczamy: odtruwająca, metaboliczna i […]