Właściwy, zdrowy sen jest potrzebny do życia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Z roku na rok coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem. Osoby, które cierpią na bezsenność w ciągu dnia czują się wyczerpane, bowiem już jedna nieprzespana noc wpływa niekorzystnie na naszą kondycję. Kilka nieprzespanych nocy to już bardzo duże obciążenie dla naszego organizmu. Aby poprawić nasz nocny odpoczynek wystarczy niekiedy zmienić nasze złe nawyki żywieniowe.
Lekkostrawna kolacja
Osoby cierpiące na bezsenność najczęściej popełniają ten sam błąd tzn. spożywają zbyt obfitą kolacje. Nie powinniśmy przed pójściem spać jeść ciężkostrawnych posiłków. Jedzenie takie długo zalega w żołądku, przez co organizm przeznacza energię na trawienie, zamiast przeznaczyć ją na zasypianie. Osoby które, wręcz odwrotnie, całkowicie odmawiają sobie kolacji, również postępują źle. Głód nie pozwoli im zasnąć, a w niektórych przypadkach zmusi do wstawania w nocy i opróżniania lodówki.
Specjaliści od zdrowego żywienia twierdzą żeby ostatni posiłek zjeść najpóźniej na 2 godziny przed planowanym położeniem się spać. Kolacja powinna być lekkostrawna, pozwalająca organizmowi na zapadnięcie w zdrowy i głęboki sen. Powinniśmy unikać smażonych posiłków, marynowanych, pieczonych z dodatkiem tłuszczu lub grillowanych. Ciepłe danie korzystnie wpływa na jakość snu, niemniej jednak mięso na kolację najlepiej przyrządzić na parze lub w wodzie.
W dalszej części omawianej kwestii przedstawiono składniki żywieniowe, które w znaczący sposób poprawiają jakość snu. Można je wykorzystywać do przyrządzania swoich posiłków na co dzień. Powinniśmy unikać: picia alkoholu, palenia papierosów, picia kawy. Przed snem nie powinniśmy jeść: tłustych wędlin, np. boczku, kiełbas, serów żółtych oraz pleśniowych, mocnej czarnej herbaty, czekolady. Polecane składniki na kolację: chude mięso, wędliny, mleko i jego przetwory jogurty, maślanki, ser biały, banany zawierające potas, magnez oraz witaminę B12.
Witaminy
Niezwykle istotne jest, aby codzienna dieta była bogata w witaminy, minerały i błonnik. Podstawą prawidłowego snu są witaminy z grupy B oraz witamina C.
Zielona herbata
Zielona herbata działa zabójczo na wolne rodniki, oraz działa antyoksydacyjnie. Zaparzana niezbyt długo pobudza organizm, z kolei parzona powyżej trzech minut działa odprężająco i relaksująco. Powinniśmy ją pić na 1 godzinę przed położeniem się do łóżka. Istotne, by nie przesadzić z jej ilością, ponieważ zielona herbata ma działanie moczopędne. Jeżeli wypijemy jej za dużo, będziemy zmuszeni wstać w nocy do ubikacji.
Ryby
Ryby morskie to bardzo dobry pomysł na zdrową kolację. W swym składzie mają one wiele cennych składników i witamin, m.in. witaminę B3, która jest konieczna w procesie produkcji hormonów poprawiających zasypianie. Wyjątkowo korzystne działanie na organizm i układ nerwowy mają kwasy tłuszczowe omega – 3, znajdujące się w dużych ilościach w mięsie ryb. Sałatka z łososia lub tuńczyka na pewno nie obciąży układu trawiennego i dostarczy potrzebnych składników odżywczych.
Hormon szczęścia
Hormon konieczny dla zdrowego snu to serotonina, nazywana hormonem szczęścia. Kłopoty z zasypianiem często wynikają z braków tego hormonu. Serotonina wytwarzana jest w organizmie na drodze enzymatycznych przemian aminokwasu L – tryptofanu. Systematyczne spożywanie produktów bogatych w tryptofan może wpłynąć na poprawę nastroju i sprzyjać łatwiejszemu zasypianiu. Do produktów mających w swym składzie tryptofan zaliczamy: suszone mięso dorsza, ziarna soi, sezamu, słonecznika, pestki dyni, ser Parmezan i Cheddar, również mięso, głównie wieprzowina.
Mleko oraz miód
Wypicie szklanki mleka z dodatkiem kilku łyżeczek miodu jest zalecane nie tylko w przypadku grypy i przeziębienia. Mikstura taka wypita przed snem, poprzez dużą zawartość tryptofanu, gwarantuje łatwe zasypianie, rozgrzewa ciało oraz wpływa na wydzielanie w mózgu serotoniny – hormonu snu. Już w starożytnych Chinach używano miód jako lekarstwo na bezsenność. Znajdujące się w miodzie składniki obniżają poziom oreksyny – hormonu regulującego stany snu i czuwania. Po spożyciu szklanki mleka z miodem człowiek staje się bardziej zrelaksowany i senny.
Chrupiące ciasteczka owsiane
Jeżeli mamy wolny czas, możemy przygotować ciasteczka owsiane. Przez cały tydzień będą one umilać nam moment położenia się do łóżka. Smak ciasteczek można poprawić przez dodanie żurawiny, kakao, skórki pomarańczowej lub posiekanych migdałów. Ciastka owsiane zawierają tryptofan, i nie dość, że są bardzo dobre, to w połączeniu ze szklanką mleka pozwalają zasnąć bez odczuwania głodu. Są zdrowe i uzupełniają braki glukozy, najważniejszego paliwa dla śpiącego mózgu. Dodatkowo migdały posiadają znaczne ilości magnezu i witaminy z grupy B, przez co wpływają rozluźniająco na mięśnie, co sprzyja większej regeneracji organizmu w trakcie snu.
Zioła
Jeżeli przedstawione sposoby na zdrowy sen nie poskutkowały to możemy spróbować ziół. Zioła należą obecnie do najczęściej stosowanych sposobów na problemy z zasypianiem. Najczęściej stosuje się do tego celu miętę, rumianek, lawendę i melisę. W sprzedaży dostępne są również gotowe aromatyzowane mieszanki ziołowe. Wymienione uprzednio zioła zaleca się przyjmować w formie naparów i herbatek, które wykazują naturalne działanie kojące, wyciszające i relaksujące. Dodatkowo zaleca się owoc głogu, który uspokaja i wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego, ziele owsa, wzmacniające system nerwowy oraz szyszki chmielu, działające na złagodzenie napięć i nerwic.
Psychika i nastawienie
Czasami bywa tak, że zaproponowane naturalne metody radzenia sobie z bezsennością nie dadzą pożądanego efektu i nasz sen nadal będzie niezadowalający. Warto wtedy zastanowić się, czy problem bezsenności nie leży w naszym nastawieniu. Czy nie jest tak, że kładziemy się z negatywną myślą, że na pewno nie zaśniemy. Sprawdzić trzeba, w jaki sposób przygotowujemy się do spania. Warto stworzyć sobie tak zwane rytuały, czyli czynności wykonywane codziennie tuż przed pójściem spać: mycie zębów, ścielenie łóżka, które to dadzą znać naszemu ciału, że nadchodzi się pora nocnego odpoczynku. Powinniśmy zadbać o regularne pory wstawania i kładzenia się do snu, najlepiej o tej samej godzinie. Bardzo istotne jest odpowiednie dbanie o miejsce, w którym śpimy. Jeżeli jest taka możliwość, to nie powinno ono służyć do żadnych innych celów, a tylko i wyłącznie do odpoczynku. Kategorycznie nie można jeść w łóżku lub pracować na komputerze. Zadbać trzeba także o odpowiednie zacienienie sypialni. Miłych snów i kolorowych snów.
Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Jakub Karski
Podobne wpisy:
Naturalne zabezpieczenie miejsca do spania
Podobne wpisy:
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- naturalne nalewki na nerwy i klopoty z zasypianiem przepisy
- nerwy utrudniajace zasypianie
[…] Odpowiednie odżywianie na zdrowy sen […]
[…] Odpowiednie odżywianie na zdrowy sen […]
[…] Odpowiednie odżywianie na zdrowy sen […]
[…] działaniu organizmu ludzkiego nocny odpoczynek jest bardzo istotny, o czym niektórzy nie zdają sobie sprawy. Dla przykładu osoba, która ma 30 […]