Lecznicze działanie malwy

Malwa Althaea Rosea




Malwy należą do starych i lubianych roślin ozdobnych. Chyba wszyscy znają te urocze kwiaty. Są mocno powiązane z polskim wiejskim krajobrazem. Malwa to nie tylko kwiat ozdobny. Może również przydać się w domowej apteczce lub służyć urodzie.

Nazwa łacińska malwy ogrodowej to Althaea Rosea, bywa również nazywana prawoślazem wysokim. Jest to roślina 2 lub 3 letnia, o wysokości mniej więcej 2 – 2,5 m. Posiada liście jasnozielone, szerokie i szorstkie. Kwiaty malwy mają chyba wszystkie kolory tęczy – od białego, przez żółty, różowy, czerwony, ciemnoczerwony do fioletowo – purpurowego, niemal czarnego. Kwiaty malwy są pojedyncze bądź pełne, a kwitnie od czerwca do późnej jesieni.

Walorem leczniczym u malwy są płatki bez zielonego kielicha kwiatowego. Do tego celu nadają się tylko odmiany o kwiatach fioletowo purpurowych, prawie czarnych, inne odmiany nie przedstawiają żadnej wartości użytkowej ze względu na małą ilość substancji czynnych. Czasami w domowej kosmetyce używa się płatki czerwonych i ciemnoczerwonych odmian malw. Płatki zbieramy zaraz po rozkwitnięciu, najlepiej w południe, w dzień słoneczny i bezdeszczowy, bo wtedy gromadzą w swym składzie najwięcej wartościowych związków. Płatki suszymy zawsze w cieniu, w przewiewie, rozłożone cienką warstwą. Suszyć trzeba szybko i sprawnie. Ususzony surowiec umieszczamy w suchych i szczelnych pudełkach lub papierowych torebkach i przechowujemy w suchych miejscu ponieważ płatki malwy są higroskopijne, czyli mają zdolność pochłaniania pary wodnej z powietrza. W kosmetyce często używa się świeżo zerwanych płatków malwy.

Syrop na kaszel z płatków malwy

Płatki malwy zawierają barwniki antocyjanowe, śluzy, również pektyny, żywice, mają także olejek lotny oraz garbniki. Dzięki dużej zawartości śluzów, płatki malwy zyskały wyjątkowe uznanie w kuracjach leczących suchy, uporczywy kaszel, jak również chrypkę, zapalenie gardła. Śluzy te ułatwiają odkrztuszanie, co jest istotne głównie u dzieci i ludzi starszych, mających z reguły duże problemy z odflegmianiem dróg oddechowych. Śluzy te wykazują również dobroczynne działanie osłaniające na całe drogi oddechowe. Łagodzą poza tym stany zapalne górnych dróg oddechowych. Kiedyś domowymi syropami i specyfikami z płatków i korzeni malwy leczono powszechnie ataki astmy.

Naparem z płatków płucze się gardło i jamę ustną w zapaleniach. Okłada się także nimi miejsca poparzeń, trudno gojące się rany, ropienie. Związki śluzowe wytwarzają na chorym miejscu warstwę ochronną i wchłaniają wydzieliny skórne. Malwę można stosować z powodzeniem w chronicznych zapaleniach błon śluzowych żołądka i jelit. Zasługą śluzów znajdujących się w malwie jest także i to, że likwidują nawet nawykowe zaparcia. Medycyna ludowa używa malwę w leczeniu nieregularnych miesiączek w okresie dojrzewania.

Herbatka z malwy

Jedną łyżkę ususzonych, pokruszonych kwiatów malwy purpurowo – fioletowej zalewamy w szklance wrzątkiem i trzymamy pod przykryciem około 15 minut. Po odcedzeniu uzyskany napar pijemy się 2 – 3 razy dziennie, np. w uporczywym, suchym kaszlu, chrypce, drapaniu w gardle, zapaleniach dróg oddechowych oraz jako środek osłaniający błony śluzowe żołądka i jelit, przy ich owrzodzeniu.

Do płukania gardła stosuje się mocniejszy napar, przygotowany z l łyżki suszu z kwiatów i pół szklanki wrzątku. Ususzone kwiaty malwy wykorzystuje jako składnik do produkcji smacznej, ekspresowej „Herbatki zimowej” wraz z kwiatem hibiskusa, owocem bzu czarnego, owocem jarzębiny i skórkami z jabłek). „Herbatka zimowa” uodparnia nas na przeziębienia, grypę, wpływa nieco napotnie i wykrztuśnie, łagodząc kaszel.

Olejek z kwiatów malwy

2 duże garści świeżo zerwanych kwiatów malwy, bez zielonych szypułek zalewamy w czystym, szczelnym słoiku niepełną szklanką oliwy z oliwek, oleju kukurydzianego lub lnianego i trzymamy na słonecznym parapecie okiennym lub w ciepłym miejscu przez około 10 dni. Co jakiś czas pamiętajmy o potrząsaniu słoikiem dla lepszego wymieszania się użytych składników. Następnie olejek odcedzamy przez czystą gazę i zlewamy do małych buteleczek. Uzyskaną oliwkę trzeba przechowywać w miejscach chłodnych, najlepiej na dolnej półce lodówki.

Istnieje także inny sposób sporządzania olejku malwowego. Świeżo zerwane płatki bez szypułek ubija się mocno w czystym słoiku i wystawia na słoneczny parapet okienny na 3 – 5 dni. Na dnie zbiera się śluzowaty płyn to właśnie olejek. Należy go od razu zużyć bądź przechowywać koniecznie w lodówce. Olejek z malwy służy wspaniale przy trudno gojących się ranach. Dobrze wchłania różne wydzieliny z gojących się zranień. Łagodzi też podrażnienia i poparzenia słoneczne, zmiękczając i nawilżając głęboko skórę. Oliwka ta nadaje się do pielęgnacji przesuszonej, łuszczącej się skóry, spierzchniętych warg, pękających stóp i szorstkich łokci. Oliwkę można dodawać do kąpieli, zmiękczających naskórek, łagodzących egzemy i wysypki skórne.

Malwa odmładza

Ze świeżo zebranych kwiatów łatwo przygotować domową maseczkę odmładzającą. Dwie, trzy łyżki drobno posiekanych płatków malwy wraz z pylącymi pylnikami zalewamy niewielką ilością jogurtu bądź kefiru i miesza aż powstanie coś w rodzaju papki. Tę następnie nakłada się na świeżo umytą twarz na 30 minut. Po usunięciu maseczki twarz zmywamy chłodnym naparem z liści rozmarynu lekarskiego lub samą wodą i przecieramy skórę dobrym ściągającym tonikiem. Maseczka z kwiatów malwy wchłania wszelkie toksyny tkwiące w porach, działa oczyszczająco, zmiękczająco i łagodzi podrażnienia. Wpływa odżywczo, gdyż zawarty w niej pyłek jest przebogaty w witaminy, aminokwasy i minerały. Dzięki porcji śluzów maseczka głęboko nawilża skórę i spłyca zmarszczki. Usuwa poparzenia przez słońce. Na maseczki najlepiej jest wykorzystać kwiaty w kolorze fioletowo – purpurowym, ostatecznie czerwonym i ciemnoczerwonym.







Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Zbigniew T. Nowak

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • syrop z malwy
  • malwa wlasciwosci lecznicze
  • malwa na syrop
  • herbatka z malwy
  • malwa lecznicza
  • malwa właściwości lecznicze
  • malwa syrop
  • malwa liscie medycyna naturalna
  • malwa wlasciwosci
  • malwa biala wlasciwosci

Comments are closed.