Kąpiele w szarym mydle i krochmalu



Szare mydło i krochmal są bardzo pożyteczne w leczeniu zmian w piersiach. Ale nie tylko. Metoda ta jest zalecana na różne przypadłości zdrowotne nie tylko przez medycynę ludową, ale również przez niektórych… lekarzy.

Pewna kobieta, nazwijmy ją umownie pani Ania, wyczula w jednej piersi małego guzka. Bezzwłocznie zareagowała i już następnego dnia była u lekarza. Wstępna diagnoza, później specjalistyczne badanie wykazały, że to na szczęście nic groźnego – tylko ropień, który powstał na skutek przeziębienia. U pani Ani zdecydowano się wykonać zabieg, który polegał na wykonaniu dwóch nacięć w celu usunięcia z piersi ropy. Tę niewielką operację wykonano bez problemów, pani Ania zaraz wróciła do domu, ale zlecono jej codzienne przychodzenie na zmianę opatrunków. Oprócz antybiotyków, lekarz zalecił jej kilka razy na dzień mycie chorej piersi wodą z dużą ilością zwykłego szarego mydła. Zaznaczył przy tym, ze kąpiele te wykonywane regularnie są najistotniejszą częścią leczenia.

Naturalny środek odkażający

Szare mydło – dawniej służyło do prania, znajdowało się w każdym domu, obecnie rzadko spotykane. Równocześnie jest środkiem, na który najlepiej reagują ropiejące rany, skaleczenia, wypryski, nagniotki. Wiedzą o tym myślący lekarze. Pamiętają babcie i terapeuci. Większość ludzi nie zna tego środka, albo zapomina, że zwykle to co najprostsze, bywa najlepsze. Kolejny przykład. Młoda kobieta systematycznie bywa w zakładzie kosmetycznym, stosuje się do porad znających wszystkie tajniki skóry profesjonalnych kosmetyczek. Pracownice tego gabinetu hołdują zasadzie, że najdroższy kosmetyk markowej firmy nie zastąpi prostych i popularnych od dawna środków do pielęgnacji. Proponują do mycia głowy zioło mydlnicę, do przemywania oczu rumianek i herbatę, a do tłustej cery maseczkę z otrąb pszennych. Szefowa zakładu, wiekowa już kobieta zaleca przychodzącym klientkom o nieładnej, ziemistej i tłustej cerze mycie twarzy zwykłym szarym mydłem.

Następny przykład. Metodę tą stosowały nasze babki bardzo często. Gdy przypadkowo wbije się nam za paznokieć drzazga, nieprzyjemnie skaleczymy się przy obcinaniu paznokci lub wycinaniu skórek, najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest moczenie pechowego palca w roztworze szarego mydła z wodą. Opuchlizna szybko zejdzie, drzazga wyjdzie, zaleczy się ropny wysięk.

Takich historii jest sporo i wielu na pewno używa szarego mydła w różnego typu schorzeniach. Tych z kolei, którzy nic o właściwościach zwykłego mydła nie wiedza, na pewno zainteresuje poniższy tekst, przedstawiający wiele możliwości użycia tego prostego środka.

Lecznicze właściwości kąpieli mydlanej

Proste leczenie za pomocą wody i najtańszego mydła jest niezwykle pomocna przy leczeniu łuszczycy, długo gojących się ran, przede wszystkim tych ropiejących. Pomaga w przypadku czyraków oraz powstających na skórze i pod nią ropieni nieznanego pochodzenia. Mydlana kąpiel to najlepszy sposób na wrastające paznokcie, nagniotki na stopach i różnego rodzaju odciski. Osoby starsze często narzekają na zbytnie rogowacenie naskórka, które połączone jest z jego złuszczaniem. Na tego typu dolegliwość również doskonale wpływa kąpiel w wodzie z mydłem. Stosowanie szarego mydła do mycia bardzo pozytywnie wpływa również na skórę o rozszerzonych porach, podatną na wypryski i wągry.

Szare mydło to doskonały środek do mycia włosów, przede wszystkim podatnych na przetłuszczanie. Kąpiel mydlana łagodzi różne podrażnienia, zranienia, zmiękcza zrogowaciały naskórek. Napięcie skóry zostaje złagodzone, pory się otwierają i oczyszczają, by chwilę później zamknąć się i nie dopuszczać żadnych zarazków i brudu pochodzących z zewnątrz. Gdy na skórze lub pod nią mamy ropne guzy czy rany, wtedy pod wpływem mydła ropa powoli odpływa, przez co choroba zanika, zmniejsza się stan zapalny i ból. Zmniejsza się obrzęk, zaczerwienienie wkoło rany i nieprzyjemne napięcie w chorym miejscu.

Przygotowanie kąpieli

Jeśli zamierzamy zrobić kąpiel całego ciała w mydle, wtedy musimy użyć na wannę wody około 400 g szarego mydła. Najlepiej wykorzystać płatki mydlane, bo dużo łatwiej i szybciej się rozpuszczają niż mydło w kostce. Mydła ani płatków nie rozpuszczamy w samej wannie, lecz w gorącej wodzie, w innym mniejszym naczyniu. Tak rozrobiony roztwór wlewamy do wanny. W takiej kąpieli można przebywać od 20 minut do godziny. Oczywiście trzeba pilnować o to, aby woda nie była zbyt gorąca ani zbyt chłodna. Najodpowiedniejsza jest o temperaturze ciała, czyli ok. 38 st.

Gdy mamy do czynienia z ropiejąca raną lub ze zrogowaciałym naskórkiem, kąpiele wykonujemy jak najczęściej, najlepiej codziennie. Po kilku dniach, gdy zauważymy wyraźną poprawę w stanie zdrowia możemy zmniejszyć ilość kąpieli do 2 lub 3 na tydzień. Także można wtedy zmniejszyć czas kąpieli. By kuracja dała zamierzony efekt, trzeba zrobić min. 6 kąpieli. Po każdej musimy koniecznie starannie spłukać ciało wodą. Jeżeli nie ma potrzeby kąpania całego ciała, to moczymy tylko tą część, która jest dotknięta choroba. Wtedy przygotowujemy roztwór mydlany w misce i moczymy w niej nogi lub ręce.





Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Zbigniew Satała

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • moczenie rany w szarym mydle
  • kąpiel w szarym mydle
  • moczenie nogi po operacji kostki w szarym mydle
  • zamrożenie kurzajki czy po moczyc w wodzie z mydłem
  • szare mydło na rany
  • moczenie stóp w szarym mydle
  • moczenie nog w szarym mydle
  • co daje moczenie w szarym mydle
  • co daje przemywanie krochmalem niemowlęcia
  • moczenie nog w krochmalu

Comments are closed.