Gorczyca biała

Gorczyca biała – Sinapis alba L




Gorczyca biała jest rośliną jednoroczną z rodziny Krzyżowych, która pochodzi z Europy Południowej, teraz uprawiana w Europie Środkowej i Zachodniej oraz w Ameryce Północnej. W Polsce uprawa gorczycy białej skupiona jest przede wszystkim w Wielkopolsce i zachodniej części Małopolski. Czasami dziczeje, występując jako chwast. Gorczyca biała posiada łodygę rozgałęzioną, wysoką do 60 cm, szorstko owłosioną. Liście lirowato pierzasto dzielne, niemal gładkie. Kwiaty promieniste, żółte. Owocem gorczycy jest owłosiona łuszczyna ze zgiętym dziobkiem. Nasiona kuliste, mniej lub więcej żółte, średnicy 2-3 mm.

Surowiec

Do leczenia używa się dojrzałych nasion gorczycy białej – Semen Sinapis albae, które pochodzą z upraw rolnych. Można również siać gorczycę białą w ogródkach przydomowych i działkowych. Gorczycę należy przechowywać w suchym miejscu. Jest rośliną oleistą. Nasiona gorczycy zawierają olej o składzie podobnym do oleju rzepakowego. Wykorzystuje się je także do produkcji musztardy francuskiej oraz jako dodatek do wybranych marynat.

Podstawowe związki czynne

W nasionach gorczycy białej znajduje się 15-18% śluzu w skórce, w środku 22-35% oleju tłustego i do 2,5% glikozydu izosiarkocyjanianowego synalbiny, oprócz tego związki białkowe, aminy i sole mineralne.

Działanie

Nie rozdrobnione nasiona oraz wyciągi wodne gorczycy białej są typowym preparatem śluzowym. Stosowane doustnie tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka, zmniejszają stan zapalny i chronią przed podrażnieniem, łagodzą ból żołądka i uczucie pieczenia. Nasiona całości przyjęte w stosownej dawce, pęcznieją w przewodzie pokarmowym, spulchniają masy kałowe w jelicie grubym i doprowadzają do łagodnego przeczyszczenia. Rozdrobnione nasiona natomiast mają gorzkawo szczypiący smak, pobudzają nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i usprawniają trawienie.

Inaczej niż nasiona gorczycy czarnej nie podrażniają błony śluzowej przewodu pokarmowego. Do zastosowań zewnętrznych rozdrobnione nasiona gorczycy białej nie nadają się, ponieważ bardzo słabo podrażniają skórę i nie powodują zaczerwienienia ani uczucia gorąca lub pieczenia. Nasiona gorczycy białej, używane w zalecanych niżej dawkach, nie powodują objawów niepożądanych.

Zastosowanie

Wodny wyciąg z nasion gorczycy białej używa się w nieżycie żołądka i jelit, nadkwasocie, a wspomagająco w chorobie wrzodowej. Całe nasiona przyjmuje się w zaparciach atonicznych i otyłości, zaś nasiona rozdrobnione lub wyciąg wodny z nich – w skąpym wydzielaniu soku żołądkowego, braku łaknienia, niestrawności, wzdęciach, nieregularnych wypróżnieniach, a nawet w zaparciach. W medycynie ludowej używa się zewnętrznie całe nasiona gorczycy białej w bólach reumatycznych, nakładając na chore miejsca poduszeczki płócienne wypełnione nasionami.

Nasiona gorczycy w bólach reumatycznych

Zauważono niejednokrotnie korzystne działanie nasion w bólach reumatycznych, stawowych i mięśniowych. Nasiona wkładano w woreczki płócienne i przykładano na noc na miejsce bolące, lub noszono w ciągu dnia. Skuteczniejsze ma być używanie nasion bezpośrednio na skórę. Jeśli bóle są usytuowane w kończynach dolnych, to wkłada się stopy po kostki w nasiona, a jeśli ból jest w kończynach górnych, to wkłada się dłonie w nasionach.

Jeśli ból usytuowany jest w kręgosłupie, to należy położyć się na nasionach rozsypanych na prześcieradle. Stosuje się tę metodę 2 razy dziennie po 10 minut, powoli zwiększając ten czas do ½ godziny w ciągu 7 – 10 dni. Korzystne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne ma polegać na unieszkodliwiania niekorzystnego promieniowania cieków wodnych przez nasiona. Zapas gorczycy zmieniać co 3 lata.

Przetwory z gorczycy białej

Odwar gorczycowy – Jedną łyżkę nasion całych zalewamy jedną szklanką letniej wody i ogrzewając powoli, gotujemy 5 minut. Pijemy razem z nasionami ¼ – 1/3 szklanki po posiłku jako lek śluzowy w nieżycie i zaparciu.

Macerat gorczycowy – 1.5 łyżki rozdrobnionych nasion zalewamy jedną szklanką letniej wody i pozostawiamy na noc do spęcznienia. Rano ogrzewamy i przecedzamy. Pijemy ¼ – 1/2 szklanki rano i wieczorem przed posiłkiem jako lek śluzowy i pobudzający wydzielanie soku żołądkowego oraz perystaltykę jelit.

Zawiesina gorczycowa – Wsypujemy pół łyżki rozdrobnionych nasion gorczycy białej do połowy szklanki letniej wody. Pijemy wieczorem po kolacji w zaparciach towarzyszących otyłości.

Źródło: ROŚLINY LECZNICZE i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski







Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • Jak zrobic wodny wyciag gorczycy
  • wodny wyciag z gorczycy
  • wodny wyciag z nasion gorczycy
  • wyciag z gorczycy
  • wyciag z gorczycy na oleju

Comments are closed.