Bębnica czyli wzdęcie brzucha, jest objawem, który występuje w różnych zespołach chorobowych oraz przyczyną wielu dolegliwości. Wzdęcie jest spowodowane za dużą ilością gazów w przewodzie pokarmowym. Wzdęcie żołądka następuje w przypadku nadmiernego zasysania powietrza w przełyku lub wskutek fermentacji treści pokarmowej, co jest związane ze znacznym zwężeniem odźwiernika. Wzdęcie jelit występuje odruchowo po operacjach brzucha i trwa ok. 48 – 72 godz. Poza tym często po stosowaniu leków przeciw gruźliczych w postaci drażetek czy tabletek występuje silna fermentacja w przewodzie pokarmowym oraz wzdęcie na skutek zgromadzonych w jelitach gazów. Kto za szybko się posila, połyka nadmiar powietrza, co skutkuje odbijaniem po jedzeniu, a nawet wzdęcia w nadbrzuszu.
Każda osoba spożywająca pożywienie połyka razem z nim i ze śliną niewielką ilość powietrza. Po przedostaniu się do żołądka wytwarza ono bańkę gazu usytuowaną zgodnie z prawami fizyki w dnie żołądka, przy zachowaniu pozycji stojącej. Trzeba pamiętać, że dno żołądka, wbrew przyjętemu potocznie pojęciu, umiejscowione jest w górnej jego części, tuż poniżej wpustu, czyli na granicy oddzielającej przełyk od żołądka. Bańka powietrza spełnia zadanie dodatkowego uszczelniania wpustu, stanowiącego niejako zawór zapobiegający cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, dzięki mechanicznemu uciskowi na okolicę pod wpustową.
Wpust w warunkach fizjologicznych jest cały czas zamknięty, a otwiera go fala perystaltyczna biegnąca w czasie połykania od gardła wzdłuż ścian przełyku. Powietrze będące w żołądku może wydostać się na zewnątrz przez przełyk i jamę ustną. Nazywa się to odbijaniem. Objaw ten występuje u każdego zdrowego człowieka, gdy po zjedzeniu obfitego posiłku wzrasta ciśnienie śród żołądkowe, które otwiera na chwilę wpust. Może ono także występować u ludzi zdrowych po wypiciu znacznej ilości napojów gazowanych na skutek wydostawania się razem z powietrzem dwutlenku węgla.
Nieznaczna ilość powietrza zostaje wchłonięta przez błonę śluzową żołądka, pozostała przez przewód pokarmowy przedostaje się głównie do okrężnicy, która jest najdłuższą częścią jelita grubego. W okrężnicy tworzą się także gazy z fermentacji bakteryjnej, przede wszystkim ?wytwarzane? przez bakterie saprofityczne, które spełniają tam pożyteczne funkcje, np. wytwarzają niektóre witaminy (kwas foliowy, witamina K, 612). Przez dobę człowiek wydziela do ok. 1200 ml gazu składającego się z azotu, dwutlenku węgla, wodoru i metanu. Najczęściej oddawanie gazów odbywa się razem z oddawaniem stolca i moczu. Gazy gromadzące się w nadmiarze w okrężnicy powodują wzdęcie jelit. Chorzy odczuwają pełność w jamie brzusznej oraz bóle o zmiennym umiejscowieniu i nasileniu. Objawy te występują w wielu zaburzeniach czynnościowych oraz w schorzeniach organicznych. Skarżą się na nie często osoby z przewlekłym zaparciem, u których wzdęcia brzucha spowodowane są raczej utrudnionym oddawaniem gazów, podobnie jak stolca, niż zwiększonym jego wytwarzaniem się.
W likwidowaniu wzdęć zioła są często pomocne, gdyż działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, bakteriobójczo oraz stymulują wydzielanie soku żołądkowego. Podobne działanie mają różne przyprawy ziołowe: kminek, bazylia, seler, cebula, gorczyca, pieprz itd. Aby efektywnie zapobiegać wzdęciom, trzeba w sposób umiarkowany, lecz stały, stosować dostępne przyprawy ziołowe, świeże i suszone.
Prof. J. Muszyński zaleca mieszankę o składzie: owoc kolendry 30 g, owoc kminku 20 g, owoc kopru włoskiego 20 g. Owoce przed użyciem trzeba rozgnieść w moździerzu albo zmielić w młynku i zaparzać 1 łyżeczkę na 1 szklankę wrzątku pod przykryciem. Napar pić po jedzeniu. Jeśli owoce zostały drobno sproszkowane, najlepiej zażywać je w postaci proszku ?na końcu noża?, popijać niewielką ilością zimnego płynu, aby się nie zachłysnąć, zażywać również po jedzeniu.
Doc. A. Ożarowski zaleca zioła przeciw wzdęciom w równych ilościach o składzie: potłuczone owoce kopru włoskiego, liście melisy, rozdrobnione korzenie arcydzięgla, korzenie goryczki, kłącze tataraku. Zalać 1 łyżeczkę ziół l szklanką wody wrzącej i gotować 2-3 min. pod przykryciem. Odstawić na 10 min. i przecedzić. Pić po 1/3 szklanki 3 razy dziennie na pól godz. przed jedzeniem. Przy tych dolegliwościach wskazane jest stosowanie węgla leczniczego po 1-2 tabletki 2-3 razy dziennie, Boldaloiny – 2 tabletki lub Solarenu – 30 kropli dziennie.
Poza tym trzeba pamiętać, że pozytywnie wpływa uregulowany tryb życia, odpowiednie spożywanie posiłków. Jeść powinno się powoli, dokładnie przeżuwać, unikając jednoczesnego rozmawiania. Ma to ważne znaczenie, ponieważ skrzyżowanie drogi pokarmowej z oddechową w gardle sprzyja połykaniu powietrza, co nasila wzdęcia brzucha. Trzeba też unikać picia napojów gazowanych, powodujących zwiększenie objętości gazu w żołądku. Czasami przyczyną może być niewystarczająca ilość wydzielanej żółci, powinno się wtedy unikać pokarmów wzdymających, jak np. groch, kapusta, fasola. Niewskazane jest spożywanie świeżego pieczywa
Zobacz też:
Źródło: Jadwiga Górnicka – Apteka natury – Poradnik zdrowia
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- bębnica
- bębnica żołądka
- bebnica brzuszna
- bebnica choroba żołądka
- bebnica zoladkowa
- bańka powietrza w żołądku
- powietrze w brzuchu biala rzodkiew
- bańka powietrza w brzuchu
- bebnica brzucha
- bębnica jelitowa objawy
[…] Dokuczliwe wzdęcia brzucha […]
[…] Dokuczliwe wzdęcia brzucha […]