Choroba wieńcowa




Połowę przyczyn zgonów w Polsce upatruje się w chorobach krążenia. Wśród przyczyn umieralności uplasowały się na pierwszym miejscu. Umieralność z powodu zawału serca w Polsce należy do najwyższych w Europie. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dowiadujemy się, że zawał serca w naszym kraju powoduje zgon około 100 osób, a ogółem z powodu chorób układu krążenia umiera prawie 500 osób każdego dnia. 20 % tych zgonów to zgony przedwczesne tzn. osoby poniżej 65 roku życia. Choroby układu krążenia są także jedną z głównych przyczyn chorób przewlekłych. Wniosek nasuwa się sam – musimy zacząć troszczyć się o serce i zdrowie!

Co to jest choroba wieńcowa?

Do schorzeń układu krążenia, które stanowią największe zagrożenie zalicza się chorobę niedokrwienną serca spowodowaną miażdżycą tętnic, przede wszystkim tych, które bezpośrednio oplatają w kształcie wieńca całe serce i dostarczają mu z krwią tlenu i składników odżywczych. Choroba wieńcowa przeważnie rozwija się powoli i daje objawy dopiero po jakimś czasie. Przez długie lata, nawet w zaawansowanym stadium, może być bezobjawowa. Najczęściej stwierdza się stabilną postać choroby wieńcowej.

Specyficznym objawem stabilnej choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej. Jest umiejscowiony za mostkiem i ma charakter przeszywający, rozpierający, dławiący. Przez chorych jest określany jako uczucie ciężaru, pieczenia, gniecenia lub ciasnoty w klatce piersiowej, przeważnie połączone z uczuciem duszności. Stąd inna nazwa choroby – dusznica bolesna albo dławica piersiowa. Zwykle ból wywoływany jest przez wysiłek fizyczny i szybko ustępuje po jego zaprzestaniu. Bardzo często występuje po wstaniu z łóżka, w czasie wykonywania wymagających wysiłku codziennych czynności porannych, może to być np. odśnieżanie samochodu)

Objawy choroby wieńcowej

Niekiedy ból wywołany jest przez stres, zimne powietrze, wzrost ciśnienia tętniczego lub zbyt duży posiłek. Przeważnie promieniuje do szyi, barków często lewego, przyśrodkowych części ramion i przedramion lub małego i serdecznego palca, najczęściej lewej ręki. Może również promieniować do żuchwy, pleców lub nadbrzusza. Często towarzyszą mu niepokój, zlewne poty, strach, uczucie drętwienia rąk, czasami nudności. Trzeba pamiętać, że niekiedy ból może wystąpić tylko w miejscach promieniowania bez lokalizacji zamostkowej. U niektórych chorych, przede wszystkim starszych mogą występować inne objawy rozwijającej się choroby wieńcowej jak zawroty głowy, omdlenia, uczucie dyskomfortu po posiłkach, głównie ciężkostrawnych, uczucie braku tchu nawet po małym wysiłku, osłabienie, zmniejszenie tolerancji wysiłku, uczucie kołatania serca w klatce piersiowej.

W stabilnej chorobie wieńcowej ból występuje najczęściej nie dłużej niż 10 – 15 minut i ustępuje samoczynnie w ciągu kilku minut od ustąpienia czynnika wywołującego go lub po zastosowaniu podjęzykowo nitrogliceryny. Jeśli ból i towarzyszące mu objawy nie zanikają nawet po zastosowaniu leków lub po ustąpieniu powtórnie wracają z coraz większym nasileniem należy podejrzewać wystąpienie w krótkim czasie ostrego zespołu wieńcowego. Trzeba wtedy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Przyczyny choroby wieńcowej
Czynnikami usposabiającymi do występowania choroby wieńcowej serca są:

– Zdiagnozowana miażdżyca tętnic – zapracowujemy sobie na nią od młodości.
– Wiek – im człowiek starszy, tym ataki częstsze.
– Schorzenia krążenia w rodzinie (dziedziczność chorób).
– Wysoki poziom cholesterolu LDL, niski HDL, wysokie trój glicerydy.
– Palenie papierosów. Jest udowodnione, że dym tytoniowy zawiera składniki silnie kurczące tętnice, a także rzyspiesza rozwój nieodwracalnych zmian miażdżycowych.
– Cukrzyca, która podstępnie niszczy naczynia krwionośne, może nie dawać żadnych objawów sercowych do tzw. „niemego” zawału serca włącznie.
– Nadciśnienie tętnicze, które nie leczone prowadzi do niebezpiecznych powikłań i przyspiesza rozwój miażdżycy.
– Otyłość, nadwaga co dla serca i układu krążenia to dodatkowe naczynia krwionośne, a więc nadmierna praca.
– Przesada z alkoholem, który niszczy i obciąża układ krążenia, prowadzi do przerostu serca i jego patologicznych zmian. Przewlekli alkoholicy żyją często krócej.
– Znikoma aktywność fizyczna, która związana często z nadwagą i otyłością. Ruch jest lekarstwem numer jeden dla serca, krążenia, cukrzycy i otyłości, nic go nie zastąpi i jest za darmo.

Główne czynniki wywołujące ból wieńcowy to:

– posiłek
– wysiłek fizyczny
– zimne powietrze
– stres

Dławica piersiowa może przybierać inne nietypowe objawy. Są to tzw. „maski”:

– Duszność i zmęczenie, częściej u chorych starszych.
– Omdlenie lub stany przedomdleniowe także częściej u starszych.
– Nudności i wymioty, częściej w niedokrwieniu ściany dolnej serca.
– Bóle w prawym podbrzuszu podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Leczenie klasyczne choroby wieńcowej

Duży postęp w medycynie jest niezaprzeczalny. Mamy dużo nowych leków, technik diagnostyczno – leczniczych, są wykonywane zabiegi ratujące życie. Dużo jednak zależy od samych pacjentów, którzy powinni sami zmienić swoje długie, niedobre dla zdrowia przyzwyczajenia: skończyć z paleniem, odpowiednio się odżywiać, być w ruchu, systematycznie stosować się do zaleceń lekarskich. Tego nie zastąpi żaden lek. Jeśli chory na wieńcówkę pali, popija, nie leczy się regularnie, woli oglądanie tv niż spacer i ruch, a do tego objada się niezdrowymi „śmieciami” spożywczymi, to jego zachowanie jest co najmniej niepoważnie. Trzeba więc zacząć zapobiegawczo dbać o siebie i najbliższych.

Leczenie wieńcówki obejmuje:
  • Likwidowanie czynników ryzyka miażdżycy, w szczególności: palenia tytoniu, otyłości, zaburzeń cholesterolowych, upośledzonej tolerancji glukozy i cukrzycy, nadciśnienia tętniczego.
  • Leczenie chorób nasilających dławicę piersiową, takich jak anemia, nadczynność tarczycy.
  • Leczenie przeciwpłytkowe w celu zapobiegania incydentom zakrzepowym. Do leków przeciwpłytkowych hamujących zlepianie się płytek krwi i tworzenie zakrzepów i zatorów zaliczamy: kwas acetylosalicylowy np. Acard, Polocard, Aspiryn Protect, Cardiopirin. Inne leki rozrzedzające krew stosowane pod nadzorem lekarskim to Ticlid, Ticlo, Acenocumarol. W czasie stosowania tych leków trzeba badać krzepliwość krwi. Zbytnie jej rozrzedzenie może doprowadzić do krwotoków, a zagęszczenie do zakrzepów i zatorów. Nie można samemu łączyć tych leków.
  • Leczenie przeciwniedokrwienne.
  • Przyjmowanie leków, które obniżają poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów i innych leków – w tym rozszerzających naczynia wieńcowe, zmniejszających zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, obniżających ciśnienie krwi, przeciwcukrzycowych itp. Lekarstwa te wydawane są wyłącznie na receptę lekarską.

Dobra rada – leków obniżających cholesterol, krążeniowych nie należy popijać sokiem grejpfrutowym. Najbezpieczniejsza jest niegazowana, niskozmineralizowana woda mineralna. Wody gazowane przeważnie podnoszą ciśnienie krwi i przyspieszają tętno.

Stosowanie nitrogliceryny

Nitrogliceryna to stary, ale skuteczny lek doraźny zapobiegający nagłym incydentom zawałowym serca poprzez silny rozkurcz naczyń wieńcowych. Jednakże, aby mieć z niej pożytek, trzeba stosować się do kilku dobrych rad i wskazań:

  • Nitrogliceryna występuje w postaci tabletek i aerozolu. Jest ona wrażliwa na temperaturę i światło, łatwo rozkłada się do nieaktywnych związków – należy więc przechowywać ją w lodówce lecz nie w zamrażalniku.
  • Stosuje się ją podjęzykowo wtedy szybko się wchłania. Niezwłocznie po ustąpieniu bólu serca trzeba resztkę jej wypluć, ponieważ silnie rozszerza także naczynia mózgowe i może spowodować silne bóle głowy, a nawet omdlenia.
  • Ponieważ mocno rozszerza naczynia tętnicze, a przy tym obniża ciśnienie krwi, trzeba uważać na przyjmowanie jej z innymi lekami obniżającymi ciśnienie. Jest ona lekiem doraźnym, a nie stałym. Nie używać jej po upływie daty ważności, która jest niestety krótsza niż innch leków, nie można zatem robić zapasów tego leku.
  • Przechowywać z dala od dzieci i osób postronnych.
  • Nie należy częstować nią znajomych czy krewnych, nawet jeżeli chorują na choroby serca.

 

Leczenie zabiegowe czyli inwazyjne

W tym przypadku robi się balonikowanie tętnic wieńcowych, zakłada się stenty czyli sprężynki rozprężające od wewnątrz zatkane tętnice a operacyjnie zakłada się by – passy.

  • Balonikowanie tętnic wieńcowych – czyli przezskórna wewnątrznaczyniowa angioplastyka wieńcowa (PTCA) polega na poszerzeniu zwężonej tętnicy wieńcowej za pomocą balonu na cewniku wprowadzonym przez skórnie do tętnicy wieńcowej w celu przywrócenia prawidłowego ukrwienia mięśnia sercowego. Coraz częściej wszczepia się stenty, specjalne sprężynki do światła naczynia wieńcowego w celu zwiększenia i utrzymania jego drożności.
  • By – passy czyli zabieg wszczepienia pomostów aortalno – wieńcowych (CABG) polega na wytworzeniu sztucznych połączeń między aortą, a tętnicami wieńcowymi, które omijają miejsce zwężenia, co zapewnia lepsze ukrwawienie niedokrwionego obszaru mięśnia sercowego. Do utworzenia by – passu zastosuje się: żyłę odpiszczelową, tętnicę piersiową, rzadziej żyły z ręki lub nogi.

 

Magnez dla serca

Magnez pozytywnie wpływa na organizm obniżając ciśnienie krwi, pomaga sercu poprzez rozkurczanie mięśni gładkich tętnic. Umożliwia więc rozszerzanie tętnic, pozwalając zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć ciśnienie wywierane na ścianki tętnic. Efektem działania magnezu jest zapobieganie powstawania zakrzepów, hamowanie zwapnienia naczyń krwionośnych i obniżanie poziomu cholesterolu, przeciwdziała odkładaniu się płytek miażdżycowych. Magnez współdziała z wapniem, aby zapewnić odpowiednie przewodzenie impulsów nerwowych. Niedobór magnezu w diecie wiąże się z utajoną tężyczką, schorzeniem objawiającym się kurczami, drganiami lub drżeniem mięśni ze względu na nadwrażliwość nerwów.

Magnez z vit. B6 x 60 tabletek

Magnez również jest potrzebny dla zdrowia nadnerczy i syntezy hormonów stresu nadnerczy. Działa razem ze składnikami odżywczymi, takimi jak: kwas pantotenowy, witamina C, witamina B6 i cynk. Wyżej wspomniane oddziaływanie magnezu na pracę układu nerwowego i mięśniowego łagodzi objawy często wiązane z reakcją na stres (np. lęk, napięcie nerwowe, kurcze, drgania mięśni, nadciśnienie, choroba wieńcowa itp.). Z preparatów magnezowych najbardziej przyjazny jest mleczan magnezu w połączeniu z witaminą B6. Takiego więc szukajmy w aptekach

Zioła dla serca
Spośród wielu ziół w leczeniu choroby wieńcowej pomocne są przede wszystkim:

Liście, kwiaty i owoce głogu – wzmacniają serce, jego pracę, staje się ona bardziej efektywna. Specyfiki z głogu wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego, skracają czas między kolejnymi skurczami serca, zwiększają przewodzenie w układzie przewodzącym w mięśniu sercowym oraz zmniejszają pobudliwość komór serca.

Owoce aminka egipskiego – wyróżniają się one siłą działania rozkurczającego na mięśnie gładkie naczyń wieńcowych, powodują również zwiększenie objętości wyrzutowej serca. Nie wpływają zaś na ciśnienie krwi ani nie poprawiają akcji serca. Działanie rozkurczające na mięśnie gładkie związków czynnych owoców aminka powoduje zwiększenie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i w mięśniu sercowym.

Liście rozmarynu – działają wzmacniająco na funkcjonowanie serca i zwiększają przepływ wieńcowy, stosowane są też w osłabionej pracy serca.

Mieszanka na chorobę niedokrwienną serca

1. Kwiatostan głogu
2. Ziele serdecznika
3. Ziele skrzypu
4. Liść melisy
5. Ziele ruty

Zioła w równych częściach mieszamy i robimy napar z łyżeczki mieszanki na szklankę wody. Pijemy dwa razy dziennie po jednej szklance naparu.

Mieszanka na chorobę niedokrwienną serca z nadciśnieniem tętniczym

1. ziele jemioły
2. liść melisy
3. ziele serdecznika
4. kwiatostan głogu
5. ziele ruty
6. korzeń kozłka

Zioła w równych częściach mieszamy i sporządzamy odwar z jednej łyżeczki mieszanki na szklankę wody. Pijemy 2 razy dziennie po szklance odwaru.

Mieszanka przeciwmiażdżycowa

1. Liść lub ziele ruty – 10 g
2. Korzeń kozłka – 10 g
3. Owoc kminku – 20 g
4. Liść melisy – 20 g
5. Kwiaty głogu – 20 g

Wsypujemy 1.5 łyżki ziół do termosu i zalewamy dwoma szklankami wody wrzącej, zakręcamy termos i odstawiamy na 1 – 2 godz. Pijemy po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

Dekalog zdrowego serca

1. Odżywiaj się racjonalnie: jadaj codziennie co najmniej 40 dag surowych jarzyn i owoców, tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi, obniż do minimum spożycie soli kuchennej i czerwonego mięsa, zamiast cukru miód, unikaj słodyczy.

2. Nie pal papierosów, nie pij alkoholu i zbyt mocnej kawy.

3. Unikaj nadwagi i otyłości, gdyż to większa ilość naczyń krwionośnych zarazem większe obciążenie serca.

4. Spraw sobie dużo ruchu, codziennie przejdź co najmniej 4 kilometry. Uprawiaj pływanie, jazdę na rowerze itp. Nie przesiaduj długo przed telewizorem.

5. Stosuj leki ekologiczne, zawierające m.in. przeciwutleniacze.

6. Często kontroluj poziom ciśnienia tętniczego krwi i lipidów w surowicy krwi.

7. Poddawaj się corocznym kontrolnym badaniom lekarskim, nawet jeżeli czujesz się zdrowy, nie lekceważ objawów chorobowych.

8. Podchodź optymistycznie do życia, unikaj silnych stresów i nerwowego trybu życia.

9. Unikaj bezczynności. Jeżeli jeszcze nie masz hobby, poszukaj sobie jakąś pożyteczną
Pasję. Nie rób nic wbrew własnej woli i sumieniu.

10. Rozumnie pracuj i wypoczywaj, dbaj o prawidłowy sen. Wypoczywaj na czystych terenach zażywając dużo ruchu.

Pamiętaj, Twoje serce w Twoich rękach!

Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Paweł Glugla

Gotowe leki ziołowe mające zastosowanie w leczeniu chorób serca
HERBAPOL KRAKÓW głóg 30 kapsułek

Skład: Owoc głogu, węglan magnezu oraz składniki kapsułki. Głóg z magnezem stanowią uzupełnienie diety poprawiającej ogólne działanie układu krążenia. Idealnie dobrany skład polecany jest zwłaszcza w okresach wzmożonego napięcia nerwowego i stanach łatwego męczenia. Głóg z magnezem poprawia krążenie w organizmie, łagodnie obniża ciśnienie krwi i usprawnia pracę serca.

ALITOL 48 kapsułek

Sklad: 1 kapsułka zawiera: 270 mg olejowy wyciąg z czosnku w stosunku 1:1. Preparat Alitol jest lekiem naturalnym i może być stosowany przez długi czas. Może stanowić lek uzupełniający stosowany razem z innymi lekami. Dawka dobowa wynosi 1-2 perełki. Lek należy stosować przed posiłkami najlepiej z mlekiem.
Alitol, perełki zawierają olejowy wyciąg czosnku, co zapewnia trwałość i stałą zawartość substancji czynnej ? alicyny.

CEDRUS olej cedrowy 100 ml

CEDRUS olej wytwarzany z orzeszków cedru syberyjskiego. Zawiera w 100 g 92,6 mg witaminy E oraz witaminy B1, B2 i ponad 90 % nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6, omega-9. Dawkowanie: 2,5 do 10 ml rano przed posiłkiem. Preparat zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej.







Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • zapchane żyły
  • zapchane żyły objawy
  • zatkane źyły
  • zatkane zyly
  • dusznica bolesna naturalne metody
  • ziola na chorobe wiencowa
  • leki na więncówkę
  • objawy zapchanych żył
  • zatkane żyły objawy
  • co rozszerza żyły

Comments are closed.