Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea L
Bluszczyk kurdybanek należy do roślin wieloletnich z rodziny Wargowych, rośnie na terenie całej Europy, powszechny w Polsce w wilgotnych zaroślach, przydrożach i na łąkach. Bluszczyk posiada łodygi rozesłane lub wspinające się z długimi, ulistnionymi rozłogami, rozgałęzione, o długości do 40 cm, gęsto naprzeciwległe ulistnione. Jego kwiaty są drobne o koronie dwuwargowej, barwy niebiesko fioletowej.

Na cele lecznicze pozyskuje się nadziemne, górne części pędów w czasie zakwitania od kwietnia do czerwca i suszy rozłożone cienką warstwą w miejscach zacienionych i przewiewnych. Surowcem leczniczym jest ziele bluszczyka – Herba Glechoma. W zielu bluszczyka wyodrębniamy substancję goryczkową glechominę, około 7% garbników, saponinę w małej ilości, małe ilości olejku eterycznego, kwasy organiczne, cholinę i sole mineralne.

Napary i odwary z ziela bluszczyka powodują wydzielanie soków trawiennych i zwiększają dzięki temu łaknienie. Poprawiają procesy trawienia i przyswajanie pokarmów. W wyniku tego działają ogólnie wzmacniająco. Przetwory z ziela bluszczyka poprawiają wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy, przeciwdziałają zastojom w pęcherzyku i zmniejszają możliwość tworzenia się kamieni żółciowych. Żółć wytwarzana w okresie leczenia przetworami z bluszczyka posiada więcej kwasu chenodezoksycholowego, który jest uważany za jeden z najskuteczniejszych związków zapobiegających tworzenie się kamieni cholesterolowych i ułatwiających ich rozpuszczanie.

Nie od dziś wiadomo, że ziele bluszczyka działa przeciwzapalnie i regeneruje błony śluzowe przewodu pokarmowego, dróg moczowych i dróg oddechowych. Zwiększa również ich odporność i wiąże toksyczne produkty przemiany materii. Z uwagi na zawartość garbników przetwory z ziela bluszczyka przyjmowane wewnętrznie działają łagodnie ściągająco i przeciwbiegunkowo, zaś używane zewnętrznie – ściągająco, przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo. W dawkach leczniczych objawów niepożądanych nie stwierdzono.

Wyciągi wodne z ziela bluszczyka używa się wewnętrznie przede wszystkim w kamicy żółciowej i stanach zapalnych dróg żółciowych, w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego i niewystarczającym wydzielaniu soków trawiennych. Celowe jest łączenie ziela bluszczyka z innymi surowcami działającymi odtruwająco, żółciopędnie i poprawiającymi trawienie.

Zewnętrznie używa się przetwory z ziela bluszczyka do okładów i przemywań w trądziku pospolitym, zapaleniu i świądzie skóry, oparzeniach I stopnia, jak również do płukania jamy ustnej i gardła, przemywania przewodów nosowych i do kąpieli w bólach reumatycznych. Dobrze jest łączyć odwar z ziele bluszczyka z rumiankiem, liściem szałwii lub zielem macierzanki.

Odwar z bluszczyka – jedną łyżkę ziela bluszczyka wsypujemy do 1 – 1.5 szklanki ciepłej wody, zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem 5 min. Odstawiamy na 10 min i przecedzamy. Pijemy po pół szklanki 2 – 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem jako środek żółciopędny i poprawiający trawienie. Zewnętrznie stosujemy do przemywań, okładów i płukania w chorobach skóry i błon śluzowych.

Zioła przeciwkaszlowe – mieszamy równe ilości ziela bluszczyka, liści szałwii i korzeni arcydzięgla. Zalewamy jedną łyżkę starannie rozdrobnionych ziół w termosie 1.5 szklanki wrzącej wody i pozostawiamy pod zamknięciem 1 godz. Przecedzamy i pijemy 1/3 – 1/2 szklanki trzy razy dziennie jako środek przeciwkaszlowy. Napar ten można stosować do płukania gardła i jamy ustnej oraz przewodów nosowych w mało nasilonym nieżycie.

Zioła w schorzeniach uszu – mieszamy po dwie części ziela bluszczyka i ziela krwawnika oraz po 1 części liści szałwii i zgniecionych owoców anyżu albo kopru włoskiego, zalewamy pół łyżki tych ziół 2/3 szklanki gotującej wody i pod przykryciem pozostawiamy na pół godziny. Przecedzamy i stosujemy do płukania ucha zewnętrznego i błony bębenkowej w stanach zapalnych.Źródło: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski Wacław Jaroniewski

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • kurdubanek przetwory

Comments are closed.